Казвам се Кармен Байрам и работя като експерт в проекта RomniME, като част от екипа във Финландия. В тази роля работя в тясно сътрудничество с ромски жени, като им помагам при различни ежедневни проблеми.
Целта на проекта е да подпомогне младите ромски жени, особено тези на възраст 18-29 години, в различни аспекти от живота им, като образование, заетост, взаимоотношения и участие в обществото. Работата ми беше възнаграждаваща, но също така ми отвори очите за много от бариерите и предизвикателствата, пред които жените в ромската общност се изправят в ежедневието си.
Помогналa съм на много жени като попълване на молби за жилище, кандидатване за работа, създаване на автобиографии, попълване на формуляри за социално осигуряване и посещения в болница. Много жени идват при мен с различни практически проблеми, често свързани с това как могат да се интегрират в обществото и да живеят живота си безпрепятствено. Важно е обаче да се отбележи, че тези проблеми не са прости или повърхностни. Те често са последствия от по-дълбоки обществени проблеми, като дискриминация и несправедливост.
Дискриминацията е част от ежедневието на ромските жени
Ромските жени са изправени пред много предизвикателства, които могат да се почувстват непосилни. Един от най-големите проблеми, които виждам ежедневно в работата си, е липсата на езикови умения, особено сред ромските жени с имигрантски произход.
Въпреки че владеенето на езика е един от най-важните фактори, които позволяват участие в обществото, много ромски жени се борят с него. В резултат на това кандидатстването за работа, попълването на официални формуляри или достъпът до социални услуги може да се почувства като непреодолима бариера. Това създава неравенство и маргинализира жените от обществото.
Важен въпрос, който също забелязах по време на работата си, е колко дълбоко е вкоренен антициганизмът. Във Финландия и другаде в Европа има още много работа, за да се разбере и да се отговори на дискриминацията, пред която са изправени ромите. Много ромски жени имат истории за това как са били подложени на открито расистко отношение на работните места, пазарите на жилища и дори в здравеопазването.
Всъщност една от най-големите пречки, пред които са изправени членовете на ромската общност, е това дискриминационно отношение, което е толкова дълбоко вкоренено в нашето общество. За много ромски жени тази дискриминация е част от ежедневието, но твърде често не се признава. Във Финландия ефектите от расизма все още не се обсъждат достатъчно, въпреки че те оказват влияние върху ромското малцинство от векове.
Структурният расизъм трябва да бъде признат
Това е една от причините, поради които проектът RomniME е толкова важен. Чрез проекта можем не само да подкрепим овластяването на ромските жени, но и да подчертаем значението на борбата срещу антициганизма. Целта е не само да се помогне на хората да се справят с ежедневието си, но и да се променят обществените структури и нагласи. Трябва да признаем и да признаем, че има структурен расизъм във Финландия и другаде в Европа, който пречи на ромите да имат равни възможности.
Изключително важно е всички да осъзнаем многото начини, по които ромите са маргинализирани в обществото. Ромските жени са изправени пред дискриминация в много сфери на живота и техните възможности за участие в обществото често са ограничени.
Тази маргинализация не е само индивидуален проблем, а обществен структурен проблем, с който всички трябва да се справим. Трябва да разберем, че проблемите не са по вина на отделни хора или общности, а се коренят в широки обществени структури и нагласи, които правят живота на ромите по-труден, отколкото на останалите.
Ако наистина искаме да се борим срещу антициганизма, трябва да започнем с признаването на неговото съществуване и въздействие. Трябва да повишим осведомеността за това как анти-ромските настроения се проявяват в различни сфери на обществото и как те засягат живота на ромските жени. Важно е тези въпроси да се обсъждат открито и да се признае колко многостранна и систематична може да бъде дискриминацията. Повишаването на осведомеността и откритите дискусии са от решаващо значение, за да можем да разберем и премахнем това вредно явление.
Насърчаването на равенството е в най-добрия интерес на обществото
Проектът RomniME е една стъпка към едно по-добро и по-равноправно общество. Целта е ромските жени да имат възможност да се развиват и да живеят живота си без бариери. Тук не става въпрос само за практическа помощ, като попълване на формуляри за жилище, но и за по-дълбока обществена промяна, където членовете на ромската общност могат да живеят като равни и без страх от дискриминация или расизъм.
Трябва да помним, че не всеки започва от една и съща точка в живота. Ромските жени страдат от много проблеми, но може би най-големият от тях е дискриминацията и антициганството, които им пречат да разгърнат пълния си потенциал. Насърчаването на равенството е не само в интерес на жените или ромската общност, но и в интерес на обществото като цяло. Трябва да работим заедно, за да гарантираме, че нашето общество е място, където всеки може да живее без страх от дискриминация или расизъм.
“Проекта RomniMe е финансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче са само на автора и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската комисия. Нито Европейският съюз, нито Европейската комисия могат да носят отговорност за тях.”